Flag Wave Optics> light-travels-with-speed-of-2x10-8-ms-in-...
question mark

Light travels with speed of 2x10^8 m/s in crown glass of refractive index 1.5 . What is the speed of light in dense flint glass of refractive index 1.8 ?

abhiram , 12 Years ago
Grade 12
anser 3 Answers
VIRAJ

is the answer 1.67x108.........

Last Activity: 12 Years ago
mukunda

hi    ......             take it this is audio type solution for your problem and answer is 1.97 x 108 m/s  .  bye..

Last Activity: 12 Years ago
suhel

light travels with speed va = 2x10^8m/s

glass refractive index na = 1.5

flint glass refractive index nb = 1.8

To find :-

        speed of light ij dense flint glass vb

                      na/nb = vb/va

                     1.5/1.8 =vb/2x10^8m/s

                     0.8333x2x10^8 = vb

                     vb=1.6666x10^8

        therefore, the speed of light in dense flint glass is 1.666x10^8m/s

Last Activity: 12 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments