Flag Algebra> A piece of equipment cost a certain facto...
question mark

Hi... I am Vivek ,studying in 12th standard.I have a question here !!!!

Apiece of equipment cost a certain factory Rs. 600,000. If it depreciates in value, 15% the first year, 13.5 % the next year, 12% the third year, and so on, what will be its value at the end of 10 years, all percentages applying to the original cost?

vivek gupta , 17 Years ago
Grade
anser 2 Answers
raja kapoor

Let the cost of an equipment is Rs. 100.
Now the percentages of depreciation at the end of 1st,2nd,3rd years are 15, 13.5,12, which are in A.P., with a=15 and d= -1.5.

Hence, percentage of depreciation in the tenth year = a + (10-1) d = 15 + 9 (-1.5) = 1.5
Also total value depreciated in 10 years = 15 + 13.5 + 12 + ... + 1.5 = 82.5

Hence, the value of equipment at the end of 10 years=100 - 82.5 = 17.5.

The total cost being Rs. 6,00,000/100 * 17.5 = Rs. 1,05,000.

I think my answer is correct

Last Activity: 17 Years ago
shruti seth

ya ....Ur answer is Correct !!!!!!! 

Last Activity: 17 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments