Flag Wave Optics> The eyepiece of an astronomical telescope...
question mark

The eyepiece of an astronomical telescope has a focal length of 10 cm. The telescope is focused for normal vision of distant objects when the tube length is 1.0 m. Find the focal length of the objective and the magnifying power of the telescope.

Simran Bhatia , 11 Years ago
Grade 11
anser 1 Answers
Aditi Chauhan
Sol. For the given astronomical telescope in normal adjustment, F base e = 10 cm, L = 1 m = 100cm S0, f base 0 = L – f base e = 100 – 10 = 90 cm and, magnifying power = f base 0/f base e = 90/10 = 9
Last Activity: 11 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments