Flag Wave Motion> A convex lens of diameter 8.0 cm is used ...
question mark

A convex lens of diameter 8.0 cm is used to focus a parallel beam of light of wavelength 620 nm. If the light be focused at a distance of 20 cm from the lens, what would be the radius of the central bright spot formed?

Simran Bhatia , 11 Years ago
Grade 11
anser 1 Answers
Aditi Chauhan
Sol. . For first minimum diffraction, b sin θ = λ Here, θ = 30°, b = 5 cm ⇒ λ = 5 * sin 30° = 5/2 = 2.5 cm.
Last Activity: 11 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments