Flag Physical Chemistry> mole concept...
question mark

a compound was found to contain 5.37% nitrogen. what is the minimum molecular mass of compound?

don augusty , 14 Years ago
Grade 11
anser 2 Answers
Chetan Mandayam Nayakar

PLEASE REMOVE MY PREVIOUS SOLUTION:

13n/M=0.0537

M=13n/0.0537=2905

Last Activity: 14 Years ago
giridharan kannan
According to the question,
100g of Nitrogen compound contains 5.37g of Nitrogen,
Then, for 14g of Nitrogen (molar mass of Nitrogen), the molecular mass of the compound = (100/5.37)×14=260.7g.                        (By unitary method)
Last Activity: 7 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments