A disintegrates into C by emitting 2 alpha and 3 beta particles, B converts into C by emitting 1 alpha and 5 beta particles.At t=0, A has 4N nuclei and B has N nuclei and their half lives are 1 and 2 minutes respectively,the time at which the rate of disintegration is equal.(at t=0,no. of nuclei of C=0).
The answer is 6,how.
A disintegrates into C by emitting 2 alpha and 3 beta particles, B converts into C by emitting 1 alpha and 5 beta particles.At t=0, A has 4N nuclei and B has N nuclei and their half lives are 1 and 2 minutes respectively,the time at which the rate of disintegration is equal.(at t=0,no. of nuclei of C=0).
The answer is 6,how.










