Flag Mechanics> Q35. The acceleration of two objects are ...
question mark

Q35. The acceleration of two objects are 5m/s2 and 20m/s2 ,if masses of both the objects would be combined and a force of 50N is applied to it ,the what will be the acceleration

Sameer , 8 Years ago
Grade 11
anser 1 Answers
John Sharon Sandeep
I dont think the question is correct as neither the force exerted on the objects are given nor their mass.But incase 50N is the force applied individually, following is the answer🔜Since F=m/a , m1=F/a1 =50N/5ms-1 =>10kg m2=F/a2=50N/20ms-1 =>2.5kgTherefore total mass on combining=m1+m2=10+2.5=12.5kg Thus,required acceleration=a=F/m => a=50N/12.5kg=4ms-2😆
Last Activity: 8 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments