Flag Mechanics> ball-is-thrown-vertically-upwards...
question mark

If a ball is thrown vertically upwards with a velocity of 40m is, then velocity of the ball after two seconds will be (g = 10 m/s2)

(a) 15 m/s

(b) 20 m/s

(c) 25 m/s

(d) 28 m/s

Aditi Chauhan , 12 Years ago
Grade 10
anser 2 Answers
Jitender Pal

(b)

Initial velocity (u) = 40 m/s

Acceleration a = -g m/s2 = -10 m/s?

Time = 2 seconds

By 1st equation of motion,

v = u + at

v = 40 - 10 (2) = 20 m/s

Last Activity: 12 Years ago
sharath kumar

v=u+at =>v=40+(-10)2 = 20m/s

option (b)

Last Activity: 12 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments