Flag Mechanics> motion...
question mark

a lift is moving with uniform downward acceleration of 2m/s2 . a ball is dropped from a height 2m from yhe floor of lift. find time after which ball strike the floor.

radha mohan dwivedi , 13 Years ago
Grade 11
anser 5 Answers
Chetan Mandayam Nayakar

2*(2m)/(7.8m/s2)=(answer)^2

Last Activity: 13 Years ago
Pavel Banik

Relative acceleration= (g-a)= (10-2)m/s= 8m/s 

hence H=ut+1/2 a t^2

putting u=0, a=8, h=2 we get

t= 0.7 s

Last Activity: 13 Years ago
James Macmillan

this question can be solved by the concept of relative motion

acceleration of ball relative to lift = acceleration of ball relative to ground - acc. of lift with respect to ground

                                               = -10j - (- 2j)  {note: we have used j component and it is in downward direction therefore it is                                                                       negative}

                                               = -8j

now using the relation s = ut + 1/2 a t^2

     u=0    s=2m    a = +8m/s^2  (the sign here used is positive because the acceleration -8j will help in moving the ball                                                           downward)

2 = 1/2 (8) t^2

t = 2 ^1/2 (root 2) seconds 

Last Activity: 13 Years ago
shashank gattani

.5sec

Last Activity: 13 Years ago
James Macmillan

1/2^1/2

Last Activity: 13 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments