Flag Mechanics> kinematics...
question mark

A bullet is to be fired with a speed of 200 ms–1 to hit a target 200 m away on a level ground. If g = 10 ms–2, the gun should be aimed

1. 2. 3. 4. 5.


pankaj gupta , 14 Years ago
Grade 12th Pass
anser 2 Answers
Akash Deep Goel

Actually All Options Are Wrong.Answer Is 5m Above The Target

This Is A Case Of Projectile Launched Horizontally.

Range=200m

Height =?

Let Height Be x

Velocity,v=200m/s

Using Formula

Vsqrt(2h/g)=Range

 

Last Activity: 14 Years ago
Akash Deep Goel

And From This FOrmula H = 5M

Last Activity: 14 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments