Flag Mechanics> PROJECTILE!!!!!...
question mark

A cricketer hits a ball with a velocity 25 m/s at 60° above the horizontal. How far above the ground it passed over a fielder 50 m from the bat (assume the ball is struck very close to the ground)

(a) 8.2m

(b) 9.0m

(c) 11.6m

(d) 12.7m

Shivam Bhagat , 15 Years ago
Grade 9
anser 4 Answers
vikas askiitian expert

horizontal component of velocity = Vx = Ucos@

            Ux = 25cos60=25/2 m/s

            Uy = 25sin60 = 25(3)1/2 /2

 it covers a distance of 50 m after time t        

since accleration along horizontal direction is 0 so

             V = d/t        

        25/2 = 50/t

            t = 4sec

now after 4 sec let the height attained by particle is H then

 H = Uyt - gt2/2

   = 25(3)1/2*4/2 - g*16/2

   = 50(3)1/2 - 80

   =6.6 m

 

u can get this result directly by using equation of trajectory ,

Y(height) = Xtan@[ 1- X/R ]               

R is horizontal range , X is horizontal distance from point of projection & @ is angle of projection

 

Last Activity: 15 Years ago
Black Widow

y=xtanα-g*x2/2u2cos2 α

hence on solving you will get a as answer

Last Activity: 15 Years ago
Samuel Garry
It's also is 8.2 metres that is a option as it is the most closest 6.6 metres rest I don't know
It can directly come by equation of trajectory
Last Activity: 7 Years ago
Anuj Tapare
Take g= 9.8 so we can get ans 8.2 we have to take 9.8 due this is a real type que , and we all know that we assume 10 instead of 9.8
Last Activity: 7 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments