Flag Electromagnetic Induction> The electric field in a copper wire of cr...
question mark

The electric field in a copper wire of cross sectional area 2 mm^2 carrying a current of 1 A

sreyas , 7 Years ago
Grade 11
anser 1 Answers
Arun
Dear student
 
A = 2 * 10^-6 m^2,
l = 1 A f = 1.7 * 10^-8 Ω-m
E = ?
R = fℓ/A = 1.7 * 10^-8 * ℓ/2 * 10^-6
V = IR = 1 * 1.7 * 10^-8 * ℓ/2 * 10^-6
E = dV/dL = V/l = 1.7 * 10^-8 * ℓ/2 * 10^-6 ℓ = 1.7/2 * 10^-2V/m = 8.5 mV/m.
Last Activity: 7 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments