Flag Algebra> A manufacturing firm employs three analyti...
question mark

A manufacturing firm employs three analytical plan for the design and development of a particular product. For cost reasons, all three are used at varying times. In fact, plan 1, 2 and 3 are used for 30%, 25%, and 45% of the products, respectively. The defect rate is different for the three procedures as follows: P(D|P1) = 0.01, P(D|P2) = 0.03, P(D|P3) = 0.02
If a random product is observed and found to be defective,and is due to plan 1.

Sam , 7 Years ago
Grade 12th pass
anser 1 Answers
Khimraj
possible outcome = 0.3*0.01 = 0.003
total outcome = 0.3*0.01 + 0.25*0.03 + 0.45*0.02 = 0.
so probability = 30/195 = 10/65  = 2/13
Hope it clears.
Last Activity: 7 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments