Flag 10 grade science> An electric iron of resistance 20 Q takes...
question mark

An electric iron of resistance 20 Q takes a current of 5 A. Calculate the heat developed in 30 s.

Harshit Singh , 5 Years ago
Grade 12th pass
anser 1 Answers
Pawan Prajapati
Given R = 20 Ω, I = 5 A, t = 30 s H = I2Rt = (5)2 x 20 x 30 = 15000 J = 1.5 x 104 J
Last Activity: 5 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments