Suppose that three point charges, q a , q b and q c are arranged at the vertices of a right-angled
triangle, as shown in the diagram. What is the magnitude and direction of the electrostatic
force acting on the third charge if q a = -0.6μC, q B = +4.0 μC, q c = +20 μC. Let a= 4.0 m, and b=
3.0 m?Answer: F(magnitude) = 77.4S exp -3 N, angle=2.53 The question is quite similar to the one you have in solved examples yet has different requirements. The answer I was looking for was the magnitude and direction of electrostatic force whereas the answer in the solved solution was regarding the Kinetic energy.If you may, kindly help me with my question please.
Suppose that three point charges, q a , q b and q c are arranged at the vertices of a right-angled
triangle, as shown in the diagram. What is the magnitude and direction of the electrostatic
force acting on the third charge if q a = -0.6μC, q B = +4.0 μC, q c = +20 μC. Let a= 4.0 m, and b=
3.0 m?
triangle, as shown in the diagram. What is the magnitude and direction of the electrostatic
force acting on the third charge if q a = -0.6μC, q B = +4.0 μC, q c = +20 μC. Let a= 4.0 m, and b=
3.0 m?
Answer: F(magnitude) = 77.4S exp -3 N, angle=2.53
The question is quite similar to the one you have in solved examples yet has different requirements. The answer I was looking for was the magnitude and direction of electrostatic force whereas the answer in the solved solution was regarding the Kinetic energy.
If you may, kindly help me with my question please.












