Flag Electrostatics> An electron at rest has a charge of 1.6 ×...
question mark

An electron at rest has a charge of 1.6 × 10_19 C. It starts moving with a velocity v = c/2, where c is the speed of light, then the new charge on it is

Malavika Sajeev , 9 Years ago
Grade 12
anser 2 Answers
Vikas TU
Amount of charge = 1.6 x 10^-19 CVelocity = c/2        = 1.5 x 10^6 m/sec Then the new charge = 1.6 x 10^-19 x 1.5 x 10^6                     = 2.4 x 10^-13 C
Last Activity: 8 Years ago
ankit singh
Answer:2.4*10^-13 C
Explanation:Dear Student
According to the question:The amount of charge = 1.6*10^(-19)C
Velocity  =c/2= 1.5*10^6 m/sec.
Then the new charge = 1.6*10^-19*1.5*10^6 C
                                     = 2.4*10^-13 C
 
Last Activity: 5 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments