Dear student,
Please find the attached solution to your problem.
Molar mass of Mathane = 16 g
No. of Moles of Methane = 3.2 g / 16 g/mol = 0.20 mol
Molar mass of CO2 = 44 g/mol
No. of moles of CO2 = 4.4 g / 44 g/mol = 0.10 mol
Hence,Total number of gaseous moles = 0.30 mol
Now,
PV = nRT
so, P = nRT / V
n = 0.30 mol
R = 8.31 kPa.L/mol.K
T = 27°C = 300 K
V = 9.0 L
P = (0.30 mol)(8.31 kPa.L/mol.K)(300 K) / (9.0 L) = 83 kPa = 0.82 atm
Hope it helps.
Thanks and regards,
Kushagra