Chlorine is produced in industries through electrolysis of either Sodium Chloride, brine solution (NaCl) or Potassium chloride solution (KCl)
The reaction for the electrolysis of Brine is as follows:
2 NaCl + 2 H₂O → Cl₂ + H₂ + 2 NaOH
Calculate how many moles 50g NaCl has
moles = mass/molar mass
(molar mass NaCl = 58.5)
moles = 50/58.5
= 0.855 moles
The mole ratio between NaCl and Cl in the equation above is 2:1
That means moles of chlorine for 50g of NaCl = 0.855/2 = 0.4275 moles
Calculate the volume of the Chlorine gas using its moles:
Ideal gas law states that 1 mole of an ideal gas occupies 22.4 liters by volume.
If 1 mole = 22.4 liters
Then 0.4275 moles = 22.4 × 0.4275/1
= 9.573 liters of chlorine.