Flag Physical Chemistry> calculate the PH of 20 ml 0.25M CH3COOH a...
question mark

calculate the PH of 20 ml 0.25M CH3COOH and 50ml 0.1M NaOH solution

Tanusri Bose , 5 Years ago
Grade
anser 1 Answers
Arun

Last Activity: 5 Years ago

  • The answer is simple.
  • pH= pKa+ log (salt/acid).
  • In the mixture, No.of m.moles of acetic acid=20 x0.25= 5 m moles.
  • The no.of m moles of NaOH =50x0.1= 5 m.moles.
  • So log (salt/acid)= (log1/0) =0
  • So pH= pKa= 4.74

Provide a better Answer & Earn Cool Goodies

Enter text here...
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments


Ask a Doubt

Get your questions answered by the expert for free

Enter text here...