Thank you for registering.

One of our academic counsellors will contact you within 1 working day.

Please check your email for login details.
MY CART (5)

Use Coupon: CART20 and get 20% off on all online Study Material

ITEM
DETAILS
MRP
DISCOUNT
FINAL PRICE
Total Price: Rs.

There are no items in this cart.
Continue Shopping

Benzene and toluene form ideal solution over the entire range of composition. The vapour pressure of pure benzene and toluene at 300 K are 50.71 mm Hg and 32.06 mm Hg respectively. Calculate the mole fraction of benzene in vapour phase if 80 g of benzene is mixed with 100 g of toluene.

Benzene and toluene form ideal solution over the entire range of composition. The vapour pressure of pure benzene and toluene at 300 K are 50.71 mm Hg and 32.06 mm Hg respectively. Calculate the mole fraction of benzene in vapour phase if 80 g of benzene is mixed with 100 g of toluene.

Grade:11

4 Answers

Gaurav
askIITians Faculty 164 Points
6 years ago
PoBenzene = 50.51 mm Hg
PoNaphthalene = 50.51 mm Hg
Mass of Benzene = 80 g
Mass of Toluene = 100 g
Molar mass of benzene(C6H6) = 6 × 12 + 6 × 1 = 78 g mol - 1
Molar mass of toluene(C6H5CH3) = 6 × 12 + 5 × 1 + 12 + 3 × 1 = 92 g mol – 1
Use the formula

Number of moles of benzene = 80 / 78 = 1.026 mol
Number of mole of toluene = 100 / 9 2 = 1.087 mol
Mole fraction of benzene, XBenzene = 1.0226 / (1.026 + 1.087)
= 1.026/ 2.113 = 0.486
Similarly
Mole fraction of toluene, X Toluene = 1 - XBenzene = 1 - 0.486 = 0.514
Use the formula if Henry law
PA = poA × XA
Partial vapour pressure of benzene, PBenzene = poBenzene × XBenzene
PBenzene=0.487 × 50.71 = 24.645 mm Hg
Similarly
Partial pressure of Toluene, P toluene = 0.514 × 32.06 = 16.48 mmHg

Mole fraction of benzene = 24.645 /(24.645 + 16.48 )
= 24.645/41.123 = 0.60
CHIKALANGO
13 Points
3 years ago
Partial vapour pressure of benzene, PBenzene = poBenzene × XBenzene PBenzene=0.487 × 50.71 = 24.645 mm HgSimilarlyPartial pressure of Toluene, P toluene = 0.514 × 32.06 = 16.48 mmHgA × XAo = pAPoBenzene = 50.51 mm Hg PoNaphthalene = 50.51 mm HgMass of Benzene = 80 gMass of Toluene = 100 gMolar mass of benzene(C6H6) = 6 × 12 + 6 × 1 = 78 g mol - 1Molar mass of toluene(C6H5CH3) = 6 × 12 + 5 × 1 + 12 + 3 × 1 = 92 g mol – 1Use the formulaNumber of moles of benzene = 80 / 78 = 1.026 molNumber of mole of toluene = 100 / 9 2 = 1.087 molMole fraction of benzene, XBenzene = 1.0226 / (1.026 + 1.087) = 1.026/ 2.113 = 0.486SimilarlyMole fraction of toluene, X Toluene = 1 - XBenzene = 1 - 0.486 = 0.514Use the formula if Henry lawP
Krish Gupta
askIITians Faculty 82 Points
one year ago
See again it’s just some play of formulas, no extraordinary thinking.
Partial vapour pressure of benzene, PBenzene = poBenzene × XBenzenePBenzene=0.487 × 50.71 = 24.645 mm HgSimilarlyPartial pressure of Toluene, P toluene = 0.514 × 32.06 = 16.48 mmHgMole fraction of benzene = 24.645 /(24.645 + 16.48 )= 24.645/41.123 = 0.60A × XAo = pANaphthalene = 50.51 mm HgMass of Benzene = 80 gMass of Toluene = 100 gMolar mass of benzene(C6H6) = 6 × 12 + 6 × 1 = 78 g mol - 1Molar mass of toluene(C6H5CH3) = 6 × 12 + 5 × 1 + 12 + 3 × 1 = 92 g mol – 1Use the formulaNumber of moles of benzene = 80 / 78 = 1.026 molNumber of mole of toluene = 100 / 9 2 = 1.087 molMole fraction of benzene, XBenzene = 1.0226 / (1.026 + 1.087)= 1.026/ 2.113 = 0.486SimilarlyMole fraction of toluene, X Toluene = 1 - XBenzene = 1 - 0.486 = 0.514Use the formula if Henry lawPBenzene = 50.51 mm HgPP
Yash Chourasiya
askIITians Faculty 256 Points
one year ago
Dear Student

Po Benzene = 50.51 mm Hg
Po Naphthalene = 50.51 mm Hg
Mass of Benzene = 80 g
Mass of Toluene = 100 g
Molar mass of benzene(C6H6) = 6 × 12 + 6 × 1 = 78 g mol - 1
Molar mass of toluene(C6H5CH3) = 6 × 12 + 5 × 1 + 12 + 3 × 1 = 92 g mol – 1
Use the formula Number of moles of benzene = 80 / 78 = 1.026 mol
Number of mole of toluene = 100 / 92 = 1.087 mol
Mole fraction of benzene, XBenzene = 1.0226 / (1.026 + 1.087) = 1.026/ 2.113 = 0.486 Similarly Mole fraction of toluene, X Toluene = 1 - XBenzene = 1 - 0.486 = 0.514
Use the formula if Henry law
PA= poA× XA
Partial vapour pressure of benzene, PBenzene = poBenzene × XBenzene PBenzene
=0.487 × 50.71 = 24.645 mm Hg

Similarly Partial pressure of Toluene, P toluene = 0.514 × 32.06 = 16.48 mmHg
Mole fraction of benzene = 24.645 /(24.645 + 16.48 )
= 24.645/41.123 = 0.60

I hope this answer will help you.
Thanks & Regards
Yash Chourasiya

Think You Can Provide A Better Answer ?

Provide a better Answer & Earn Cool Goodies See our forum point policy

ASK QUESTION

Get your questions answered by the expert for free