Flag Physical Chemistry> An element X binds with oxygen and CO pre...
question mark

An element X binds with oxygen and CO present in air as


when X at 1 atm is treated with air, 25% of it is bound to CO(g). The partial pressure of CO(g) in air at equilibrium, if partial pressure of O2(g) in air at equilibrium is 0.2 atm, would be
(a) 1.9 × 10–4 atm
(b) 1.9 × 104 atm
(c) 2.08 × 10–4 atm
(d) 2.08 × 104 atm

Rimple , 6 Years ago
Grade 12th pass
anser 1 Answers
Arun
Total pressure is 1 atm. The mole fraction of oxygen is 0.21.
Hence, the partial pressure of oxygen is 0.21×1=0.21 atm
According to Henry's law, S=KP
S is the solubility in moles per litre
K is the henry's law constant
P is the pressure in atm.
Substitute values in the above expression.
S=1.3×10 
−4
 Matm 
−1
 ×0.21atm=2.73×10 
−5
 M
Thus 2.73×10 
−5
  moles of oxygen are dissolved in 1 L of water.
This corresponds to 2.73×10 
−5
 ×32=8.736×10 
−4
  g or 0.8736 mg of oxygen in 1 liter of solution.
Last Activity: 5 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments