Flag Physical Chemistry> heisenbergs-uncertainity-principle...
question mark

a ball of mass 200g is moving with velocity 10m/s if error in measurement of velocity is 0.1% the uncertainity in position in metres is ?

Siddharth Yadav , 12 Years ago
Grade 11
anser 4 Answers
Naveen Kumar
Mass of Ball (m)= 0.2kg
Velocity of the Ball=10m/s
ΔV=0.1%=10*0.1/100=0.01m/s
Hence, uncertainity in momentum,Δp=mΔV= 0.2*0.01kg-ms-1=0.002kg-ms-1
Let change in position=Δx
So by uncertainty principle,Δp*Δx=h/4π
…............................Δx=h/(4π*Δp)
..........................................Δx=6.64*10-34/(4*3.14*0.002)m
Last Activity: 11 Years ago
KARTIK GUPTA
The above equation is perfect. The answer comes out to be on solving the equation~~(around) :1.3*10^-31
Last Activity: 8 Years ago
Bijaylaxmi mishra
Mass = 200g = 0.200kg Speed = 20cm = 0.20m/sKinetic energy = 1/2mv^2 = 1/2 (0.200kg )(0.20m/s)^2 = 0.004 joule.
Last Activity: 8 Years ago
GAWAND VIDHISHA
THE ABOVE EQUATION IS CORRECT BUT THE SOLVING AND CALCULATION PART IS 
6.636 X10-34 / 4X3.14X0.002
= 6636X 10-32/ 2412
= 2.7 X 10-32 
Last Activity: 7 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments