Flag Physical Chemistry> -chemistry-questions-of-11th...
question mark

Calculate the mass of sodium acetate (CH3COONa) required to make 500 mL of

0.375 molar aqueous solution. Molar mass of sodium acetate is 82.0245 g mol–1.

Simran Bhatia , 12 Years ago
Grade 11
anser 4 Answers
Radhika Batra

0.375 M aqueous solution of sodium acetate

≡ 1000 mL of solution containing 0.375 moles of sodium acetate

∴Number of moles of sodium acetate in 500 mL

 

Molar mass of sodium acetate = 82.0245 g mole–1 (Given)

∴ Required mass of sodium acetate = (82.0245 g mol–1) (0.1875 mole)

= 15.38 g

 

Last Activity: 12 Years ago
Lovish singla
Molarity°mass/volume; put molarity to be0.375 and volume to be 500 ml we will get moles to be .188 and then multiply by 82 mass of sodium acetate
Last Activity: 8 Years ago
aditya pradeep
0.375M aqueous solution means that 0.375 mo of sodium acetate are present in 1000mL of solution.500mL of the solution should contain sodium acetate.
                                                                         =0.375/2 mole
 molar mass of sodium acetate   =82.0245 gmole-1 
mass of sodium acetate required=(0.375/2) (82.0245)
                                                    =15.38 g 
 
Last Activity: 7 Years ago
ankit singh

0.375 M solution of CH3COONa = 0.375 moles of CH3COONa/1000ml

No. of moles of CH3COONa in 500ml =10000.375×500=0.1875 moles
Molar mass of sodium acetate = 82.0245 g/mole
mass of CH3COONa required =82.0245×0.1875=15.38g
Last Activity: 5 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments