14.7 g of sulphuric acid was needed to dissolve 16.8 g of of metal. Calculate the equivalent weight of the metal and the volume of H2 gas liberated at STP?Please explain the solution of the above question clearly with steps.THANKS.
AB , 7 Years ago
Grade 11
1 Answers
Vikas TU
Last Activity: 7 Years ago
moles of H2 would be that of moles of H2 in H2SO4.
Therefore,
moles = 14.7/98 = 0.15
V = 0.15*22.4 = > 3.36 litre.
For the eq. weight of metal,
Eq. Weight = moles x ve;cne factor => 0.15 * 2 => 0.3 g
Provide a better Answer & Earn Cool Goodies
Enter text here...
LIVE ONLINE CLASSES
Prepraring for the competition made easy just by live online class.
Full Live Access
Study Material
Live Doubts Solving
Daily Class Assignments
Ask a Doubt
Get your questions answered by the expert for free