Flag 7 grade science> A car moves with a speed of45km/h. Find t...
question mark

A car moves with a speed of45km/h. Find the distance travelled by the car in 30 minutes

sourav , 8 Years ago
Grade 7
anser 4 Answers
Arun
Dear Sourav
 
Speed = 45 km/hr
Means
In 1 hour or 60 kinutes it travels 45 km
Hence in 30 mins it will travel 45/2 = 22.5 Km
 
Regards
Arun (askIITians forum expert)
Last Activity: 8 Years ago
Ayan
Speed = 45 KM/HR.
1 hour = 60 mins = 45 Kms
30 mins= 45/2
= 22.5 or 22 ½ km per 30 min.
Last Activity: 7 Years ago
REENU SIVADARSHINI.M
speed =45km/ hr ; time =1/2  hr
 distance = speed * time
distance =45/2=22.5 km  
      so therefore the distance travelled is 22.5  km with 45 km /hr speed in ½ an  hour
Last Activity: 7 Years ago
Sayantan Garai
The car goes 45km in 1 hour or 60 min.
Hence it goes 45/2=22.5km in 60/2=30 min.
................................................................................
Last Activity: 7 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments