Flag Wave Optics> In an experiment with Foucault’s apparatu...
question mark

In an experiment with Foucault’s apparatus, the various distance used are as follows: Distance between the rotating and the fixed mirror = 16 Distance between the lens and the rotating mirror = 6 m, Distance between the source and the lens = 2 m. When the mirror is rotated at a speed of 356 revolutions per second, the image shifts by 0.7 mm. Calculate the speed of light from these data.

Simran Bhatia , 11 Years ago
Grade 11
anser 1 Answers
Kevin Nash
Sol. In the given Focault experiment, R = Distance between fixed and rotating mirror = 16m ω = Angular speed = 356 rev/’ = 356 × 2π rad/sec b = Distance between lens and rotating mirror = 6m a = Distance between source and lens = 2m s = shift in image = 0.7 cm = 0.7 × 10^–3 m So, speed of light is given by, C = 4R^2ωa/s(R + b) = 4 * 16^2 * 356 * 2π * 2/0.7 * 10^-3(16 + 6) = 2.975 * 10^8 m/s
Last Activity: 11 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments