Flag Wave Optics> A string of length 40 cm and weighing 10 ...
question mark

A string of length 40 cm and weighing 10 g is attached to a spring at one end and to a fixed wall at the other end. The spring has a spring constant of 160 N/m and is stretched by 1.0 cm. If a wave pulse is produced on the string near the wall, how much time will it take to reach the spring?

karthik , 8 Years ago
Grade 12
anser 1 Answers
Arun
l = 40 cm, mass = 10 g ∴ mass per unit length, m = 10 / 40 = 1/4 (g/cm) spring constant K = 160 N/m deflection = x = 1 cm = 0.01 m ⇒ T = kx = 160 * 0.01 = 1.6 N = 16 * 104 dyne Again v = √(T /m) = √(16 *104 /(1/ 4) = 8 * 102 cm/s = 800 cm/s ∴ Time taken by the pulse to reach the spring t = 40/800 = 1/20 = 0/05 sec. 
Last Activity: 8 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments