Flag Wave Optics> A particle on a stretched string supporti...
question mark

A particle on a stretched string supporting a travelling wave, takes 5.0 ms to move from Its mean position to the extreme position. The distance between two consecutive particles, which are at their
mean positions, is 2.0 cm. Find the frequency, the wavelength and the wave speed.

karthik , 8 Years ago
Grade 12
anser 2 Answers
Arun
Tr
Last Activity: 8 Years ago
Arun
Time period, T = 4 * 5 ms = 20 * 10–3 = 2 * 10–2 s λ = 2 * 2 cm = 4 cm frequency, f = 1/T = 1/(2 * 10–2) = 50 s–1 = 50 Hz Wave speed = λ f = 4 * 50 m/s = 2000 m/s = 2 m/s 
Last Activity: 8 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments