Flag Wave Optics> A monochromatic light source of intensity...
question mark

A monochromatic light source of intensity 5 mW emits 8 x 1015 photons per second. This light ejects photoelectrons from a metal surface. The stopping potential for this setup is 2 V. Calculate the work function of the metal.

karthik , 8 Years ago
Grade 12
anser 1 Answers
Arun
W base 0 hv – ev base 0 = 5 * 10^-3/8 * 10^15 – 1.6 * 10^-19 * 2 (Given V base 0 = 2V, No. of photon = 8 * 10^15, Power = 5 mW) = 6.25 * 10^-19 – 3.2 * 10^-19 = 3.05 * 10^-19 J = 3.05 * 10^-19/1.6 * 10^-19 = 1.906 eV.
Last Activity: 8 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments