Flag Wave Motion> sound of frequency 600 Hz fall normally o...
question mark

sound of frequency 600 Hz fall normally on a perfectly reflecting wall. The shortest distance from the wall at which the air particles have the maximum amplitude of vibration is

Garv , 8 Years ago
Grade 11
anser 1 Answers
Arun
Dear Garv
Shortest distance should be lambda/4
 
Now
Lambda = v/f = 330/600 = 0.55
 
 
Hence distance = 0.55/4 = 0.1375 m
 
Regards
Arun (askIITians forum expert)
Last Activity: 8 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments