Flag Wave Motion> In a resonance tube the second harmonics ...
question mark

In a resonance tube the second harmonics takes place at 75cm the wavelength of the wave is?

Rabik John , 8 Years ago
Grade 12th pass
anser 3 Answers
Amritpal Singh Saini
The resonance tube is an example of pipe closed at one end , for second harmonic the length of wave is given by 3lambda/4. Thus as l=75 cm , then the wavelength is given by (lambda) = 4L/3 , On solving this it gives as100 cm
Last Activity: 8 Years ago
Radha Shukla
Resonance tube works like closed organ pipe second harmonic i.e 3 lamba/4 = 75 solve this and you will get your answer
Last Activity: 8 Years ago
Khimraj
Second harmonic of resonance tube is given by 3\lambda/4
So 3\lambda/4 = 75cm
So wavelength \lambda = 100 cm.
Hope it clears.
Last Activity: 8 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments