Flag Wave Motion> A wave is described by the equationY = (1...
question mark

A wave is described by the equation Y = (1.0 mm) sin π (x/(2.0 cm)-t/(0.01 s)). (a) Find the time period and the wavelength? (b) Write the equation for the velocity of the particles. Find the speed of the particle at x = 1.0 cm at time t = 001 s. (c) What are the speeds of the particles at x = 3.0 cm, 5.0 cm and 7.0 cm at t = 0.01 s? (d) What are the speeds of the particles at x = 1.0 cm at t = 0.011, 0.012, and 0.013 s?

Simran Bhatia , 11 Years ago
Grade 11
anser 1 Answers
Kevin Nash
Sol. . Y = (1 mm) sin π [x/2cm – t/0.01 sec] a) T = 2  0.01 = 0.02 sec = 20 ms λ = 2 * 2 = 4 cm b) v = dy/dt = d/dt [sin 2π (x/4 – t/0.02)] = –cos2π {x/4) – (t/0.02)} * 1/(0.02) ⇒ v = –50 cos 2π {(x/4) – (t/0.02)} at x = 1 and t = 0.01 sec, v = –50 cos 2* [(1/4) – (1/2)] = 0 c) i) at x = 3 cm, t = 0.01 sec v = –50 cos 2π (3/4 – ½) = 0 ii) at x = 5 cm, t = 0.01 sec, v = 0 (putting the values) iii) at x = 7 cm, t = 0.01 sec, v = 0 at x = 1 cm and t = 0.011 sec v = –50 cos 2π {(1/4) – (0.011/0.02)} = –50 cos (3/5) = –9.7 cm/sec (similarly the other two can be calculated)
Last Activity: 11 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments