Flag Wave Motion> A source of sound operates at 2.0 kHz, 20...
question mark

A source of sound operates at 2.0 kHz, 20 W emitting sound uniformly in all directions. The speed of sound in air is 340 m s-1 and the density of air is 1.2 kg m-3. (a) What is the intensity at a distance of 6.0 m from the source? (b) What will be the pressure amplitude at this point? (c) What will be the displacement amplitude at this point?

Amit Saxena , 11 Years ago
Grade upto college level
anser 1 Answers
Navjyot Kalra
Sol. a) Here given V baseair = 340 m/s., Power = E/t = 20 W f = 2,000 Hz, p = 1.2 kg/m^3 So, intensity I = E/t.A = 20/4πr^2 = 20 4 * π * 6^2 = 44 mw/m^2 (because r = 6m) b) We know that I P^2 base 0/2pV base air⇒ P base 0 = √1 * 2pV base air = √2 * 1.2 * 340 * 44 * 10^-3 = 6.0 N/m^2. C) We know that I = 2π^2 S^2 base 0 v^2 p^V where S base 0 = displacement amplitude ⇒ S base 0 = √l/π^2 p^2 pV base air Putting the value we get S base g = 1.2 * 10^-6 m.
Last Activity: 11 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments