Flag Thermal Physics> Question:A 2 kg sphere falls from a heigh...
question mark

Question:A 2 kg sphere falls from a height 3 m.If whole of its potential energy is converted into heat ,then how much heat will be produced ?

parmanand tiwari , 8 Years ago
Grade 12th pass
anser 1 Answers
Arun
Dear student
 
Heat = m*g*h
 = 2 *9.8* 3 = 58.8 Joules = 58.8/4.2 Calories
 = 14 Calori
 
Regards
Arun (askIITians forum expert)
ApprovedApproved
Last Activity: 8 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments