Flag Thermal Physics> An ideal gas engine oprates in a car not ...
question mark

An ideal gas engine oprates in a car not cycle between 227° and 127°.it absorbs 2.095*(10)5 J at the higher temperature.what amount of work is the engine theoretically capable of performing?

Avinash , 8 Years ago
Grade 11
anser 1 Answers
Shailendra Kumar Sharma
Maximum efficiency of system will be = 1-\frac{Tsink}{Tsource}
=1-(273+127)/(273+227)
=0.2
So the work delivered will be 2.095*10*5*.2 =20.95Joules
Last Activity: 8 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments