Flag Thermal Physics> A steam engine intake steam at 200°C and ...
question mark

A steam engine intake steam at 200°C and after doing work exhausts itdirectly in air at 100°C calculate the percentage of heat used for doingwork. Assume the engine to be an ideal engine?

Vaibhav shukla , 8 Years ago
Grade 11
anser 1 Answers
Arun
Dear Vaibhav
 
T1 = 200°c = 473 K
T2 = 100°c = 373 K
n(efficiency) = W/Q1 = (T1 - T2)/T1
= 100/473 = 0.21
= 21%
 
Regards
Arun (askIITians forum expert)
Last Activity: 8 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments