Flag Thermal Physics> A hole is drilled in a copper sheet. The ...
question mark

A hole is drilled in a copper sheet. The diameter of the hole is 4.24cm at 27°C. What is the change in the diameter of the hole when the steel is heated at 227°C ? (Coefficient of linear expansion of copper=1.70×10^-5 /°C)

Preeti , 8 Years ago
Grade 11
anser 1 Answers
Arun
Dear Preeti
 
 
Initial temperature, T1 = 27.0°C
Diameter of the hole at T1d1 = 4.24 cm
Final temperature, T2 = 227°C
Diameter of the hole at Td2
Co-efficient of linear expansion of copper, αCu= 1.70 × 10–5 K–1
For co-efficient of superficial expansion β,and change in temperature ΔT, we have the relation:
Change in area (∆)  /  Original area (A)  =  βT
[ (πd22/ 4) – (πd12 / 4) ] / (πd11 / 4)  =  ∆A / A
∴ ∆A / A = (d22 – d12) / d12
But β = 2α
∴ (d22 – d12) / d12 = 2α∆T
(d22 / d12) – 1  =  2α(T2 – T1)
d22 / 4.242 = 2 × 1.7 × 10-5 (227 – 27) +1
d22 = 17.98 × 1.0068  =  18.1
∴ d2 = 4.2544 cm
Change in diameter = d2 – d= 4.2544 – 4.24 = 0.0144 cm
Hence, the diameter increases by 1.44 × 10–2cm.
 
 
 
 
Regards
Arun (askIITians forum expert)
ApprovedApproved
Last Activity: 8 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments