Flag Thermal Physics> A calorimeter of mass 60g contains 180 g ...
question mark

A calorimeter of mass 60g contains 180 g of water at 29C. Find the final temperature of the mixture, when 37.2g of ice at – 10C is added to it.
(specific heat capacity of water=4200J/kg K,latent heat of ice=336x10 power 3 J/kg, specific heat capacity of ice=2100 J/kg K, pecific heat capaicity of the
calorimeter is 0.42 Jg power -1 C power -1).

Aj , 8 Years ago
Grade 10
anser 1 Answers
Eshan
568-2406_Untitled.png
Last Activity: 7 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments