Flag Thermal Physics> work energy power...
question mark

A bullet is fired normallyon a wodden plank,which is immovable.it losses 25% of it's momebtum in penetrating a thickness of 3.5cm.the total thickness penetrated by bullet is-

vikash sharma , 14 Years ago
Grade
anser 2 Answers
piss on you

Mass is constant. So, 25% loss in momentum => 25% loss in velocity

Initial velocity u becomes 3u/4

                                             2aS=v2-u2

S = 3.5cm, u=u, v=3u/4

7a = (9u2/16) - u2

i.e 7a = -7u2/16  or a = -u2/16

After coming to rest, v = 0 , u = u , a = -u2/16

2aD = 0 - u2

2(-u2/16)D = -u2

i.e.    D = 8 cm

Last Activity: 14 Years ago
neeraj agarwal

energy hisab kitab                                        1/16  of energy works=3.5cm                                                                                                                                       9/16 of energy will work for 9*3.5=31.5cm                                                                                                                                        net distance=31.5+3.5=35cm

Last Activity: 13 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments