Flag Inorganic Chemistry> SnO2(s) + 2H2(g) = 2H2O(g) + Sn(s) For th...
question mark

SnO2(s) + 2H2(g) = 2H2O(g) + Sn(s)
For the reaction, Calculate Kp at 900K where the equilibrium steam hydrogen mixture was 35% H2 by volume.
a)3.448 b)2.987 c)5.762 d)3.100

Arya More , 7 Years ago
Grade 11
anser 1 Answers
Arun
 
In the reacn. 
                SnO2(s) + 2H2(g) = 2H2O(g) + Sn(l)
Since solid and liquid states compounds would not take part in Kc or Kp.
Hence, from chemical eqn.,
                SnO2(s) + 2H2(g) = 2H2O(g) + Sn(l)
                                  t=0        V                 0
                                   t=t      V – 2x           2x
Now given =>  2x = 0.35(V – 2x)
solving we get x = 0.35V/0.8 => 7V/16
Hence Fnal volume becomes, 
 
at t=t               Kc = [(H2O)/(H2)]^2 = > [(2x)/(V-2x)]^2 = > 0.35^2 = > 12.25/100 = > 0.1225.
 
Kp = Kc*(RT)^n
n = 3 – 2 = 1
Kp = 0.1225*0.0821 * 900 = > 9 (approx.)
Last Activity: 7 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments