Flag Wave Motion> half life of two samples are 0.1 and 0.4 ...
question mark

half life of two samples are 0.1 and 0.4 sec their onitial con are 200 and 50 . what is order of reaction?

Medical Student , 7 Years ago
Grade 12th pass
anser 1 Answers
Arun
t1/2 = 1 / A^(n-1)
 
now
 
0.1 / 0.4 = (50 /200)^(n-1)
 
¼ = ( ¼)^n-1
 
n – 1 = 1
 
n = 2
 
 
Regards
Arun (askIITians forum expert)
 
ApprovedApproved
Last Activity: 7 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments