Flag Most Scoring Topics in IIT JEE> An oxide m2o3 has 68% metal, then what is...
question mark

An oxide m2o3 has 68% metal, then what is the atomic weight of metal

Shruti Mantry , 7 Years ago
Grade 11
anser 1 Answers
Arun
Dear Shruti
 
let us assume
atomic weight = m
 
now 0.68 = 2m / (2m + 48)
 
1.36 m + 32.64 = 2m
 
0.64 m = 32.64
 
m = 32.64 / 0.64 = 51
 
hence atomic weight of metal  = 51
 
Regards
Arun (askIITians forum expert)
Last Activity: 7 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments