Flag Modern Physics> When a metal plate is exposed to a monoch...
question mark

When a metal plate is exposed to a monochromatic beam of light of wavelength 400 nm, a negative potential of 1.1 V is needed to stop the photocurrent. Find the threshold wavelength for the metal.

Hrishant Goswami , 11 Years ago
Grade 10
anser 1 Answers
Navjyot Kalra
Sol. λ = 400 nm = 400 * 10^-9 m V base 0 = 1.1 V hc/λ = hc/λ base 0 + ev base 0 ⇒ 6.63 * 10^-34 *3 * 10^8/400 * 10^-9 = 6.63 * 10^-34 *3 * 10^8/λ base 0 ⇒ 4.97 = 19.89 * 10^-26/λ base 0 + 1.76 ⇒ 19.89 * 10^-26/λ base 0 = 4.97 – 17.6 = 3.21 ⇒ λ base 0 = 19.89 * 10^-26/3.21 = 6.196 * 10^-7 m = 620 nm.
Last Activity: 11 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments