Flag Modern Physics> When 40 kV is applied across an X-ray tub...
question mark

When 40 kV is applied across an X-ray tube, X-ray is obtained with a maximum frequency of 9.7 × 10^18 Hz. Calculate the value of Planck constant from these data.

Radhika Batra , 11 Years ago
Grade 11
anser 1 Answers
Kevin Nash
λ = hc/eV ; V = 40 kV, f = 9.7 * 10^18 Hz Or, h/c = h/eV ; or, i/f = h/eV ; or h = eV/f V – s = eV/f V –s = 40* 10^3/9.7* 10^18 = 4.12 * 10^15 eV-s.
Last Activity: 11 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments