Flag Modern Physics> What will be conductivity of pure silicon...
question mark

What will be conductivity of pure silicon crystal at 300K temperature, if electron hole pairs per cm3 is 1.072x1010 at this temperature, μn = 1350cm2/volt-s and μp = 480 cm2/volt-s?

Nikhila Thakur , 9 Years ago
Grade 12th pass
anser 1 Answers
Sehaj
Conductance=e(nu+n'u') 
=1.6×10^-19×1.07×10^10(1350+480)
=1.6×1.07×10^-9×1830
=3.14×10^-6 mho/cm
Last Activity: 6 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments