Flag Modern Physics> The work function of a metal is 2.5 × 10^...
question mark

The work function of a metal is 2.5 × 10^-19 J. (a) Find the threshold frequency for photoelectric emission. (b) If the metal is exposed to a light beam of frequency 6.0 × 10^14 Hz, what will be the stopping potential?

Amit Saxena , 11 Years ago
Grade upto college level
anser 1 Answers
Kevin Nash
Sol. W base 0 = 2.5 * 10^–19 J a) We know W base 0 = hv base 0 v base 0 = W base 0/h = 2.5 * 10^-19/6.63 * 10^-34 = 3.77 * 10^14 Hz = 3.8 * 10^14 Hz b) eV base 0 = hv – W base 0 or, V base 0 = hv – W base 0/e = 6.63 * 10^-34 * 6 *10^14 – 2.5 *10^-19/1.6 *10^-19 = 0.91 V
Last Activity: 11 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments