Flag Modern Physics> The electric field associated with a mono...
question mark

The electric field associated with a monochromatic beam becomes zero 1.2 × 10^15 times per second. Find the maximum kinetic energy of the photoelectrons when this light falls on a metal surface whose work function is 2.0 eV.

Simran Bhatia , 11 Years ago
Grade 11
anser 2 Answers
Deepak Patra
Sol. The electric field becomes 0 1.2 * 10^45 times per second. ∴ Frequency = 1.2 * 10^15/2 = 0.6 * 10^15 hv = ∅ base 0 + KE ⇒ hv - ∅ base 0 = KE ⇒ KE = 6.63 * 106-34 *0.6 * 10^15/1.6 * 10^-19 – 2 = 0.482 ev = 0.48 ev.
Last Activity: 11 Years ago
Akanksha
In one complete vibration twice the electric field becomes zero so the frequency of incident light is given by Frequency = 1/2*2.4*10^15 HzMaximum K. E. = h*frequency- work function 6.63*10^-34*1.2*10^15/1.6*10^-19=2.97eV
Last Activity: 8 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments