Flag Modern Physics> No of photon emitted per second by a medi...
question mark

No of photon emitted per second by a medium wave transmitter of 10 kW power emitting radiowaves of wavelength 500 m is

Anjali , 8 Years ago
Grade 12th pass
anser 1 Answers
Arun
Dear Anjali
 

Power of the medium wave transmitter, P= 10 kW = 104 W = 104J/s

Hence, energy emitted by the transmitter per second, E= 104

Wavelength of the radio wave, = 500 m

The energy of the wave is given as:

h* c/Lambda

Where,

h= Planck’s constant = 6.6* 10^-34 J sec

c= Speed of light = 3 × 108m/s

E1 = 6.6*10 ^-34 * 3* 10^8/500 = 3.96* 10^-28

Let n be the number of photons emitted by the transmitter.

nE1= E

n = E/E1

 = 10^4/3.96 * 10^-28 = 2.525* 10^31

Last Activity: 8 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments