Flag Modern Physics> Find the maximum magnitude of the linear ...
question mark

Find the maximum magnitude of the linear momentum of a photoelectron emitted when light of wavelength 400 nm falls on a metal having work function 2.5 eV.

Radhika Batra , 11 Years ago
Grade 11
anser 1 Answers
Aditi Chauhan
Sol. Energy of photoelectron ⇒ ½ mv^2 = hc/λ – hv base 0 = 4.14 * 10^-15 * 3 *10^8/4 * 10^-7 – 2.5 ev = 0.605 ev. We known KE = P2/2m ⇒ P^2 = 2m * KE. P^2 = 2 * 9.1 * 10^-31 * 0.605 * 1.6 * 10^-19 P = 4.197 * 10^-25 kg – m/s
Last Activity: 11 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments