Flag Modern Physics> Electron has energy of 100eV. What will b...
question mark

Electron has energy of 100eV. What will be it`s wavelength (in Å) ?

Preeti , 8 Years ago
Grade 11
anser 1 Answers
Norman Manchu
Energy=hc|(wavelength)=100eV=100x1•6x10^-19=(6•6x10^-34)(3x10^8)|(wavelength)Thus wavelength=120x10^-10m=120A°Done|
ApprovedApproved
Last Activity: 8 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments